سه عنصر اساسی برای یک معامله موفق در بازار سهام

معامله‌گری می‌تواند گاهی بسیار مشکل شود، مخصوصا اگر شخص در ابتدای راه باشد.

در هر معامله موفق در بازار سهام، سه عنصر اصلی نقش دارند که عبارتند از پیش‌بینی قیمت، زمان‌بندی و مدیریت مالی

1. پیش‌بینی قیمت، بیان‌کننده انتظار ما در مورد جهت حرکت قیمت است و این اولین گام اساسی برای تصمیم‌گیری در معاملات است.

فرایند پیش‌بینی یعنی تشخیص اینکه بازار کاهشی خواهد بود یا افزایشی. پاسخ به این سوال که آیا باید خرید یا فروخت نیز در گرو این پیش‌بینی است. اگر پیش‌بینی اشتباه باشد هیچ‌کار دیگری نیز در ادامه موثر نخواهد بود.

البته برخی این نظر را دارند که نباید به میزان زیادی به فکر پیش‌بینی دقیق بود زیرا اینکار عملی نیست. بلکه باید صرفا براساس داده‌های گذشته، اقدامی که در لحظه حال عاقلانه به نظر می‌رسد را انجام داد.

2. تاکتیک‌های معامله یا زمان‌بندی، مشخص‌کننده زمان ورود و خروج از بازار است.

در بسیاری مواقع، ممکن است جهت حرکت قیمت را درست پیش‌بینی کرده باشیم ولی به علت زمان‌بندی نادرست دچار ضرر و زیان شویم. زمان‌بندی به‌طور ذاتی یک نوع روش تکنیکال است.

بنابراین حتی اگر براساس تحلیل فندامنتال اقدام به معامله شود، در این مورد یعنی تعیین زمان ورود و خروج از بازار باید از ابزارهای تکنیکال کمک گرفت.

زمان ورود و خروج از بازار می‌تواند زمانی باشد که یک رویداد خاص در نمودار قیمت رخ می‌دهد (مثلا واگرایی) یا هر رویداد دیگری که معامله‌گر براساس چیزهایی که یاد گرفته برای خود تعریف و مشخص می‌کند.

3. مدیریت مالی

یعنی نحوه تخصیص و تقسیم‌بندی سرمایه که شامل مباحثی چون پرتفوی، تنوع سرمایه‌گذاری در هر بخش، درجه ریسک‌پذیری در هر بازار، تعیین حدضرر، نسبت ریسک به سود، تصمیم‌گیری پس از طی دوره‌های موفق یا ناموفق معامله و نیز محافظه‌کارانه یا تهاجمی بودن معاملات است.

ساده‌ترین راه برای خلاصه‌بندی این عناصر مختلف این است که بگوییم پیش‌بینی قیمت یعنی اینکه چه کاری کنیم ( خرید یا فروش ) زمان‌بندی یعنی تصمیم‌گیری در مورد زمان انجام معامله و مدیریت مالی یعنی اینکه به چه نحو این معامله را انجام دهیم.

پس کسانی که مشتاق به یادگیری حرفه‌ای معامله‌گری در بازار سهام هستند، این سه مورد را باید مدنظر داشته باشند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نظر دهید

      پاسخ دهید