عامل تغییرات در قیمت عرضه و تقاضا در بازار سهام

بهتر است قبل از اینکه به مسئله‌ اصلی بپردازیم، مقدار عرضه و تقاضا و همچنین علت تغییرات قیمت بازار سهام را درک کنیم تا بتوانیم تصمیم درستی بگیریم.

با دانستن تغییرات قیمت نمودار عرضه و تقاضا بهتر می‌توان تحلیل تکنیکال داشت و با درک این مطالب می‌توانید فهم دقیقی از عرضه و تقاضا داشته باشید.

عرضه سهام

عرضه، به افرادی که خواهان فروش سهام خود به هر قیمتی هستند گفته می‌شود.

این بدان معناست که اگر ۱۰ سهامدار داشته باشیم هرکدام از آن‌ها علاقه‌مند سهام خود را به قیمت مشخصی بفروشند.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید هر سهامدار، سهم خود را به‌صورت متفاوت از سهامدار دیگری ارزش‌گذاری کرده است. همان‌طور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید سهامداران سمت راست قیمت بالاتری نسبت به سهامداران سمت چپ مشخص کرده‌اند.

اگر از اتفاقات بازار باخبر باشید متوجه خواهید شد با افزایش قیمت‌ها تعداد سهام عرضه‌شده نیز افزایش پیدا می‌کنند. اگر قیمت بازار ۱۰۰ تومان باشد با توجه به شکل تنها یک سهامدار، سهم خود را به فروش می‌رساند ولی اگر قیمت ۱۲۵ تومان باشد تعداد سهامی که عرضه می‌شوند به ۵ سهم می‌رسد.

تقاضا برای سهام

تقاضا، به تمام خریدارانی که خواهان خرید سهام به هر قیمتی هستند گفته می‌شود.

شاید به یاد داشته باشید که در یک دوره‌ زمانی صنعت مسکن و ساخت‌وساز دارای رونق بسیار بالایی بود که همین امر باعث تقاضای مصالح ساختمانی همچون سیمان، کاشی و سرامیک شده بود. با درخواست این مصالح بازار آن‌ها نیز وارد رونق خوبی شد. این امر باعث افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها شد، یعنی تقاضای این‌گونه از محصولات افزایش یافت.

برای فهمیدن بهتر این مسئله می‌توانید از مثال قبلی استفاده کنید. اگر ۱۰ نفر را در نظر بگیرید که خواهان خرید سهام با یک قیمت مشخص هستند،درنتیجه داریم:

تقاضا برعکس عرضه می‌باشد به این صورت که اگر قیمت بالا برود افرادی کمتری حاضر به خریدن سهام خواهند بود. در این صورت اگر قیمت هر سهام را ۱۳۸ تومان در نظر بگیرید تنها ۴ نفر می‌توانند سهام خریداری کنند.

در زیر می‌توانید نمودار مربوط به تقاضای کل را مشاهده کنید همان‌طور که متوجه خواهید شد این نمودار دارای شیب نزولی است.

تعادل بازار عرضه و تقاضا

تعادل بازار به نقطه‌ای می‌گویند که در آن عرضه و تقاضا باهم برابر باشد، یعنی فروشندگان به همان اندازه که سهامدار کالای خود را عرضه می‌کنند احتیاج دارد. این بدان معناست که کالایی به‌طور مازاد و یا کمبودی در آن وجود ندارد. درنتیجه هیچ تمایلی برای تغییر قیمت وجود ندارد. در نمودار زیر نقطه تعادل عرضه و تقاضا را می‌توانید به‌صورت واضح مشاهده کنید:

با استفاده از مثال‌هایی که در مورد خریداران و فروشندگان زده‌ایم به‌وضوح می‌توانید نقطه تعادل بازار را مشاهده کنید:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با قیمت ۱۲۷ ‌تومان عرضه و تقاضا با تعداد نفرات ۵ نفر به تعادل رسیده است و هر دو باهم برابر شده‌اند.

اگر به این مبحث از دیدگاه علمی نگاه کنیم مشاهده خواهیم کرد که خریداران و فروشندگان با یکدیگر معامله می‌کنند. تنها خریدارانی که به خریدن سهام علاقه‌مند هستند با فروشندگان که از دیگر فروشندگان راغب‌ترند معامله می‌کنند‌.

همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید فروشنده دیگر سهام خود را باقیمت ۱۲۸ تومان به فروش می‌رساند ولی خریدار تنها سهامی با قیمت ۱۲۵ تومان خریدار است درنتیجه، هیچ معامله‌ای بین این دو صورت نمی‌گیرد.

دلیل کاهش و افزایش قیمت سهام در بازار

در مطالب قبلی تمام اطلاعات را در مورد عرضه و تقاضا توضیح داده‌ایم، درنتیجه باید اطلاعات شما در این زمینه کامل شده باشد و با سازوکار بازار بورس آشنا شده باشید.

با توجه به آنچه مرور کردیم مشخص است که عرضه و تقاضا می‌تواند باعث تغییرات قیمت در بازار بورس شود.

با یک مثال ساده می‌توانیم این مطلب را بیان کنیم، مثلاً اگر تنها یک سهامدار بخواهد سهم خود را به قیمت ۱۳۸ تومان بفروشد و دیگر سهامداران دیگر با این قیمت معامله نکنند، درنتیجه ۹ خریدار دیگر بدون اینکه سهامی باقیمت بخرند باقی می‌مانند.

حال اگر افراد دیگری تمایل زیادی به خرید سهام این شرکت را داشته باشند، باید قیمت بالاتری از ۱۳۸ تومان بپردازند که این مسئله باعث رشد قیمت سهام آن شرکت می‌شود‌، درنتیجه باید معاملات در قیمت‌های بالاتری صورت بگیرد.

در نتیجه هرگاه تقاضا از عرضه بیشتر شود باعث تغییر نقطه تعادل می‌شود  و قیمت سهام رشد پیدا می‌کند و معاملات در قیمت‌های بالاتری صورت می‌گیرد.

این مسئله برای عرضه نیز صدق می‌کند به این معنا که اگر خریداران خواهان سهام، سهامدار باقیمت بالاتر از عرضه کنندگان باشد باعث ایجاد حس رقابت در میان فروشندگان می‌شود و نقطه تعادل به سمت قیمت پایین تری نزول می‌کند.

اگر می خواهید در بازار بورس و یا هر بازار دیگری سرمایه گذاری کنید باید با این عوامل به خوبی آشنا باشید تا بتوانید از سرمایه خود به نحو احسن استفاده کنید. درنتیجه شما باید به دنبال سهام شرکتی باشید که تقاضای آن بیشتر از عرضه آن باشد.

یکی از بهترین ابزارهایی که می‌توانید از سهام آن استفاده کنید صنعت سیمان، پتروشیمی، خودروسازی و ساختمان است. قبل از خرید سهام این شرکت‌ها باید بدانید که چه عواملی بر قیمت آن‌ها تاثیر می گذارد.

میزان عرضه و تقاضا یک مسئله مهم و تاثیر گذار بر روی این بازار است که نمی‌تواند از آن به‌راحتی گذشت. رقابتی و یا انحصاری بودن صنعت نیز یکی از عوامل مهم تاثیر گذار است.

اگر یک محصول به هر اندازه‌ای انحصاری‌تر باشد به همان اندازه برای سهامداران خود سودآور است؛ زیرا دیگر رقیبی در آن زمینه وجود ندارد تا با آن رقابت کند. درنتیجه قیمت در اختیار خود سهامدار است.

حجم سرمایه گذاری، وضعیت صنایع مرتبط و تحولات فناوری از دیگر عوامل تاثیرگذار دیگر در قیمت سهام است. با بررسی تمام این موارد می‌توانید هوشمندانه‌تر سهام مورد نظر خود را خریداری کنید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نظر دهید

      پاسخ دهید