کسب سود در بورس چگونه است ؟

هر یک از ما به‌هنگام سرمایه‌گذاری در بورس و خرید سهام از دو طریق سود کسب خواهیم نمود. که عبارتند از:

1 – سود حاصل از افزایش نرخ سهام خریداری شده : فرض کنید شما هر سهم شرکتی را با قیمت 550 تومان خریداری می‌کنید. در نتیجه افزایش انتظارات معامله‌گران یا افزایش سودآوری شرکت، قیمت سهام به 650 تومان افزایش می‌یابد و شما با فروش هرسهم 100 تومان بدست می‌آورید. مثلا اگر 1000 سهم این شرکت را خریداری کرده باشید 100 تومانی که هر سهم افزایش قیمت داشته در تعداد سهام 1000 ضرب می‌شود و کل سود شما 100,000 تومان خواهد بود.

2 – سود حاصل از فعالیت شرکتی که سهام آن را خریده‌ایم که در پایان یک‌سال پرداخت می‌گردد : شرکت‌ها در پایان سال مالی‌شان به ازای هر سهم مبلغی سود پرداخت می‌کنند.

مقدار و زمان پرداخت سود هر سهم شرکت در مجمع سالیانه شرکت تصویب می‌شود. فرض کنید شما سهمی را به قیمت 800 تومان در مهرماه امسال خریده باشید و تا مهرماه سال آینده قیمت هر سهم شما به 1000 تومان رسیده باشد و در پایان سال نیز به هر برگ سهم شما 80 تومان سود پرداخت گردد (در بازار سرمایه به سود پرداخت شده به هر سهم DPS گویند) در این‌صورت بازده سرمایه شما طی یک سال برابر خواهد بود با 200 تومان بابت افزایش نرخ سهام از قیمت 800 تومان به 1000 تومان و 80 تومان نیز بابت سودی که در پایان سال به شما تعلق خواهد گرفت. بنابراین کل سود هر برگ سهم شما 280 تومان است.

از مطلب فوق می‌توان نتیجه گرفت که با هر میزان سرمایه حتی 800 تومان هم می‌توان در بورس سرمایه‌گذاری نمود. اما در حال حاضر که امکان معاملات آنلاین سهام وجود دارد، سیستم آنلاین بسیاری از کارگزاری‌ها معاملات کمتر از 100 هزار تومان را قبول نمی‌‌کند.

این مطلب از سری مطالب آموزشی مخصوص تازه کاران است.

مطالب بیشتر در مورد سود سهام:

چرا برخی شرکت‌های بورسی سود نقدی سهام پرداخت نمی‌کنند؟

مفهوم EPS و DPS و پیش‌بینی درآمد هر سهم چیست ؟

45 مورد از مفاهیم مهم بورس اوراق بهادار

چگونه سرمایه‌گذاری در بورس را شروع کنیم؟

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نظر دهید

      پاسخ دهید